2118/792
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1986. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag