2118/​792

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1986. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
20.000 DKK