2004/​544

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med grønt uld. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. L. 188.

Købt af nuværende ejers forældre ca. 1960.

Præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Magasin du Nords stand, i Forum, 1952.

Litteratur: Bygge & Bo, forår 1952.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Porøs skum. Falmet betræk med hul og let smuds.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK