Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med grønt uld. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. L. 188.
Købt af nuværende ejers forældre ca. 1960.
Præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Magasin du Nords stand, i Forum, 1952.
Litteratur: Bygge & Bo, forår 1952.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Porøs skum. Falmet betræk med hul og let smuds.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020