Ægyptisk figur af patineret bronze i form af Osiris, stående i mumiesvøb, med hænderne på brystet holdende krog og plejl, med flettet skæg og på hovedet Atef krone. Monteret på stand. Sentid, ca. 664–300 f. Kr. H. 14 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Antikvitetshandler i Gothersgade, København, 1970erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fragmenteret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
17 bud
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 (Autobud) | ||
998210 | ||
804536 | ||
865646 | ||
514204 |