“Afrodite/Venus” romersk formstøbt terracotta figur af nøgen kvinde med kappe over skuldre og arme, venstre arm hviler på en pilaster, den højre på hoften, håret opsat og prydet med diadem. 2. årh. e. Kr. H. 14,5 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.