2312/526
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 20”. Lænestol med stel af forkromet fjederstål, betrukket med sort skind. Formgivet 1968. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1989.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 21. marts 2023
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||