905/​80

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Badende nymfer. En lille dreng lurer mellem sivene. Sign. Elisabeth Jerichau. Olie på træ. 20,5×26,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 307, afb. s. 86.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK