2148/557
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Skrivebord af mahogni. Front med to skuffer med sorte håndtag og sko. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. H. 76. L. 180. B. 79,5.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og flere afslag. Skjolder og ujævn falmet. Sarg med skuffer hænger. Bordet kræver en restaurering.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud