1812/51
Sengteller og A. T. Chartier, 19. årh.
En samling af 19 kort over verden, af verdensdele og enkelte lande. Håndkolorerede litografier. Bladstørrelse hver 34,5×47,5. “Faux” bambusrammer af forgyldt træ. (19).
Intet at bemærke. Undersøgt i rammer. Et defekt glas.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag