836/​15

Christian Krohg (f. Vestre Aker 1852, d. Oslo 1925)

Erhvervet af Skagens Museum i december 2012.

Oda maler. Christian Krohgs kone i færd med at male skagenfiskeren Niels Gaihede. 1888. Sign. C. Krohg. Olie på lærred. 34×47,5.

Udstillet: Abels Kunsthandel, Kristiania, “Christian Krohg”, 1889.

Litteratur: Oscar Thue, “Christian Krohg”, 1997, omtalt s. 110, afb. s. 109. Udstillingskataloget “Kvinnelige kunstnere på Skagen. Anna Ancher, Oda Krogh og Marie Krøyer”, 1987, afb. s. 24. En anmelder af udstillingen, Andres Haubert, skriver 10. februar 1889 i “Dagbladet” om maleriet: “det gør et eget indtryk midt oppe i disse skilderier fra et primitivt arbejdsliv at træffe et billede på et formelig placeret kunstnerraffinement: Niels sidder model i gule olieklæder og sydvest for en dame i sortfløjlskufte og lyseblå skørt, som en sko og en lakserød strømpe stikker frem af. Mod gulvet og væggenes enstonige grå løber alle disse farver sammen til et pikant behag”.

Kunstnerens hustru Oda i færd med at male Skagenfiskeren Niels Gaihede, der sidder rankt og ses i profil. Oda sidder rygvendt og fremoverbøjet på en høj kurvestol i færd med at male den gamle fisker og redningsmand. På en stol har hun placeret lærredet foran sig.

Maleriet blev udført i efteråret 1888, året hvor parret blev gift. Bemærk hendes skinnende vielsesring!

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

200.000–225.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK