Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
Havparti med høj himmel. Sign. E.W. 1913. Olie på plade. 22×27.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren og siden nedarvet i nuværende ejers familie.
Håndteringsmærker. Pladen mangler et lille stykke af venstre hjørne.
Moderne kunst og design, 29. marts 2016
18 bud