1739/780
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Paulus dræber Ondskaben”. Stor figurgruppe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med grønlige elementer. Sign. Jais, 20098. Unik. Kgl. P. H. 66.
Nogle få små overfladeridser.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
35 bud