2142/283
Svensk trompetbæger af delvis forgyldt sølv, indvendigt med rester af forgyldning, side graveret med ejerinitialer LMS KSD. Mester Carl Lemon, Uppsala 1768. Vægt 87 g. H. 9,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Side med enkelte større indtryk. Fodkant let bulet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud