2032/​160

Cigaretetui af sølv, indvendigt forgyldt, front prydet med blå emalje samt rund kartouche, graveret med ejermonogram. Tryk-knap prydet med cabochonslebet blå sten/glas. Lødighed 900. Tyskland 20. årh.s begyndelse. Vægt 118 g. Mål 9×8 cm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Elastikbånd mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag