2448/​277

Samling skeer af sølv, København 18/19. årh. Heriblandt sukkerstrøske mester Detleff Pape, København 1785, en fiskespade Henrik Stockfelth, 1830, samt ske og gaffel med rav, Vald. Jensen, Kbh. 1917; derudover flere gafler, skeer mv. Endvidere samling skeer mv. fra danske købstæder bl.a. mester Laurids Tomassen Holm, Aalborg, borgerskab 1723; Knud Rasmussen Brandt, Horsens, borgerskab 1737. Samt enkelte uidentificerbare skeer. Vægt 1148 g. (9+19)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere dele med nålpunslede ejerinitialer, datering mv.

I Lyngby
Vur­dering

5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

891280 2.500 DKK