2448/​278

To danske renæssanceskeer af sølv, 17. årh.s første halvdel. Bestående af ske, mesterstemplet FB?, skaft med ejerinitialer VWD MND samt WI. Laf med bomærke. Spor af forgyldning. L. 18 cm. Samt ske uden mesterstempling. Skaft afsluttet med øje samt støbt dekoration, midtpå to gange tre øjer. Laf ciseleret med hjerte, dette med forgyldning. L. 18,5 cm. Vægt 93 g. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

107855 (Autobud) 2.300 DKK
801213 2.200 DKK
107855 2.000 DKK