Carl V. Meyer (f. Aalborg 1870, d. Frederiksberg 1938)
Parti med børn, der danser til lirekassemandens spil. Sign. Carl V. Meyer 1904. Olie på lærred. 42×64.
Proveniens: ABR auktion 448, 1983 nr. 433.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Overfalderidser. Enkelte retoucheringer.