Dansk maler, 19. årh.
“Kong Fredr. a 7de underskriver Grundloven m. Moltke, Tscherning, Skov, Hall, Klausen, O. Lehmann og Monrad”. Sign. Hense 1886. Olie på lærred. 38×50,5.
Én reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer. Lærred bør strammes lidt op. Krakeleringer og afskalninger af forskellig grad. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021