877/​334

Henry Courvoisier

Henry Courvoisier lommeur af guld med spindelgang og kvarterrepetition, kasserand med trekantet mønster i relief, delvis graveret med bladværk, guillocheret tofarvet forgyldt skive med arabertal, signeret Henry Courvoisier, forgyldt værk signeret Henry Courvoisier, forgyldt støvkapsel graveret med serienr. 10408. Schweiz ca. 1830. Vægt ialt 126 gr. Kassediam. 53 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK