2040/​831

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Anretterbord af mahogni med to klapper og to udtræksben. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, solgt gennem Illums Bolighus. H. 65. L. 56/136. B. 84.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK