2040/831
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Anretterbord af mahogni med to klapper og to udtræksben. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, solgt gennem Illums Bolighus. H. 65. L. 56/136. B. 84.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag