899/​32

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Ung pige ved sit arbejde”. 1901. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 57×50.

Udstillet: Charlottenborg 1902 nr. 9.

Maleriet er ikke dateret. Modellen på billedet er utvivlsomt kunstnerindens datter Helga, født 1883. Samme model med samme flaskegrønne kjole og en lignende hvid krave er af kunstnerinden også anvendt på et maleri på ARoS “Ung pige ordner blomster”, som museet erhvervede i 1905.

Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018 bd 3:

Anna Ancher skriver i oktober måned 1901 fra Skagen til datteren Helga, der får tegneundervisning i København dagligdagen i Skagen om en middag hos familien Schwartz, hvor der trakteres med fisk og agerhøne med svampe, som Michael og Anna bringer med. Anna går tidligt hjem for at skrive brev til datteren: “Saa skal jeg ogsaa hilse Dig mange Gange fra Engel, jeg var inde og hente hende, hun har siddet for mig idag til din Nakke i den grønne Kjole, det gaar udmærket, ....” I datterens fravær må Helgas veninde sidde model til nærværende maleri. (s. 299 , brev 1482).

Oscar Björck omtaler Anna Ancher farver således: “I hendes malerier fandtes noget som ingen af os andre ejede i samme grad, en stille hengivenhed hengivenhed til opgaven som var så mættet og saftig at man nød det som en moden frugt”. Det samme må man sige om brugen af farver i nærværende maleri.

Veninden Engel Katrine Lachmann (født Saxild), 1885–1966 er ofte også sammen med tvillingesøsteren Ella blevet portrætteret af Michael Ancher.

Proveniens: Boet efter fru hofjuveler Knud Hertz, Bruun Rasmussen auktion 325, 1975 nr. 1, afb. s. 7. Svend Aarkrogs Samling. Bruun Rasmussen auktion 812, 2010 nr. 59 afb. s. 49.

En stor tak til seniorforsker, mag. art. Elisabeth Fabritius i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

1.100.000 DKK