Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Mick Jagger”, 1975. Sign. Andy Warhol samt Mick Jagger, 103/250. Serigrafi på Arches Aquarelle (Rough) paper. Udgivet af Seabird Editions, London, England. Trykt hos Alexander Heinrici, New York. Lysmål 110×72.
Litteratur: Feldman/Schellmann nr. II. 144.
Moderne malerier og skulpturer, 24. september 2013