2049/538
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Håndgranat”. Pendel af sortlakeret metal forsynet med messingafslutninger. Udført hos Louis Poulsen på licens fra Valaistustyö, Finland. H. 33.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud