2004/​399

Dansk barok chatol af grøn og rød lak dekoreret med kineserier i guld. Senere plade. 18. årh.s første halvdel. H. 105. B. 111. D. 55.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Almindelige brugs- og alderstegn. Relieffer med nogen afskalning. Løst ben. Senere plade. Ingen nøgle.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK