Minatureportræt af bemalet voks forestillende Hans Rudolf Rahn (1750–1820), monteret i oval ramme af forgyldt træ. Ca. 1790. Medfølgende senere stamtavle over sælgten Rahn. Ramme H. 10,5. B. 9. (2)
Ramme med brud på kant, nyforgyldt. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
13 bud