900/​388

Fernando Fader (f. Bordeaux, Frankrig 1882, d. Ischilín Department, Córdoba, Argentina 1935)

Hestene vandes, Córdoba-provinsen, Argentina. Sign. Fernando Fader [antagelig] 16; delvis titel samt datering på rester af etiket på bagsiden. Olie på lærred. 65×75.

Proveniens: Dansk generalkonsul i Buenos Aires, Argentina, K. M. Widding (1879–1947). Siden nedarvet i dennes familie i Danmark. K. M. Widding var udstationeret i Buenos Aires i årene 1914–1918, hvorefter han selv bad om at komme tilbage til Danmark, da hans mor lå for døden. Han modtog et brev fra sine kolleger (dateret Buenos Aires i marts 1919, brevet medfølger i kopi), hvoraf det fremgår at de forærede ham et maleri ved afrejsen til “kær erindring om Landet og Vennerne”.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK