2437/705
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Model J 39. Formgivet 1947. Udført for FDB. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag på et ben. Let løse samlinger. Papirgarn med pletter.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud