2346/901
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Stort mødebord af mahogni, bestående af ni stel, syv plader og to D-ender. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 71. Samlet L. 695. B. 140.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top af et ben med revne. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag
14 bud