857/​364

Dronning Anna Sophies kabinet

Kabinetskab af både sort, brun og rød lak, dekoreret med kinesiske figurer i guld, rigt udskåret top og stand af forgyldt træ. Bagsiden og underdelen er brændemærket med kronet AS 1731, for Dronning Anna Sophie. England, 17. årh.s begyndelse. H. 207. B. 108. D. 52.

Proveniens: Skabet har tilhørt Anna Sophie f. Reventlow og siden gift til venstre og siden til højre hånd med Frederik IV. Efter kongens død flyttede hun til Clausholm, hvor hun boede til sin død 1743. Skabet blev solgt på auktion og kom med en forpagter til herregården Odden og derfra via Birkumgaard på Gjøl til Apotheker S. C. Strøyberg der haved det stående i sit hjem Jens Bangs Stenhus, Ålborg, og har siden gået et i arv i familien.

Litteratur: Kabinettet nævnes som Dronning Anna Sophies inventar på Clausholm i 'Danske Slotte og Herregårde' Hassings forlag, s. 88.

Tove Clemmesen & Mogens B. Mackeprang, Natioanlmuseet 1980, Kina og Danmark, afbildet og beskrevet s. 92–94. Her henvises til et lignende kabinet i Victoria & Albert Museum i London. Se link: http://collections.vam.ac.uk/item/O53113/cabinet-on-stand-unknown/

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 4. juni 2015

Vur­dering

500.000–700.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK