Foto endnu ikke klar
893/​213

Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark i Stockholm 1777–1813/16, hver med buet ryg udskåret med ornamentik og bladværk, sabelformede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)

Litteratur: Torsten Sylvén, Stolens guldålder 1650–1850, Stockholm 2003, s. 296

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

80.000 DKK

Hammerslag