2411/​140

Ane Marie Hansen (f. Knardrup v. Ballerup 1852, d. København 1941)

“Kaffen males”. Sign. A. M. Hansen 1902. Olie på lærred. 67×49.

Udstillet: Charlottenborg 1903, nr. 145.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Sammensyet lærred. Mindre afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK