Nyrenæssance skab af sortstafferet nøddetræ, rigt udskåret med blomster og bladværk, svungen top udskåret med navnetræk, front med to låger flankeret af helsøjler, herunder skuffe. Ca. 1875. H. 250. B. 144. D. 67.
Proveniens: Voergaard slot.
Skabet blev fremstillet til P.B. Scavenius. Hans initialer er indgraveret på skabet (PBS). P.B. Scavenius blev født på Gjorslev gods i 1845 og købte som 27 årig Voergaard slot. I årene 1873–78 var P.B. Scavenius beskæftiget med to store opgaver: Først at studere og renovere hovedbygningen og næst at forøge Voergaards skovarealer.
P.B. Scavenius døde i 1914 og hans nevø, udenrigsminister Erik Scavenius overtog gården for at bevare den i slægtens eje.
Brugsslitage. Nogle ormehuller, primært på søjler. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020