Nicoline Tuxen (f. København 1847, d. Frederiksberg 1931)
Portræt af forfatterinden Ingeborg Maria Sick (1858–1951). Usigneret. Olie på lærred. 42×33.
Udstillet: Winkel & Magnussen 1910.
Udstillingen anmeldes i avisen København, 1910, s. 2, hvor dette portræt omtales: “... desuden findes en 5–6 Portrætter, mer eller mindre fuldendte og mer eller mindre franske. Et noget forklaret Hoved af Forfatterinden Ingeborg Marie Sick i en yngre Alder er maaske det bedste og vidner i alt Fald om en vis Træfsikkerhed, hvad Lighed angaar.”
Lærred bør strammes op. Mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019