1909/​37

Nicoline Tuxen (f. København 1847, d. Frederiksberg 1931)

Portræt af forfatterinden Ingeborg Maria Sick (1858–1951). Usigneret. Olie på lærred. 42×33.

Udstillet: Winkel & Magnussen 1910.

Udstillingen anmeldes i avisen København, 1910, s. 2, hvor dette portræt omtales: “... desuden findes en 5–6 Portrætter, mer eller mindre fuldendte og mer eller mindre franske. Et noget forklaret Hoved af Forfatterinden Ingeborg Marie Sick i en yngre Alder er maaske det bedste og vidner i alt Fald om en vis Træfsikkerhed, hvad Lighed angaar.”

Lærred bør strammes op. Mindre afskalninger.

Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK