Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Parti fra hjørnet af Gl Kongevej, Vodroffsvej og Bagerstræde, Vesterbro. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 20×25.
Fra Gammel Kongevej med Vodroffsvej til højre og Bagerstræde til venstre. Bygningen med den buede facade er Kinopalæet, en biograf med plads til 1200 tilskuere fra 1918, som blev schalburgteret under besættelsen, genopført og siden nedrevet vist i 1957. Lige bag biografen ligger nu Codanhus.
Lokaliteten er gengivet i: “København før og nu - og aldrig”, 1991, bind 12 (Frederiksberg) s. 76.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020