Grønlandsk sulefad på fod af drivtømmer med monteringer af udskåret ben på fane. Midt 20. årh. H. ca. 7 cm. Diam. ca. 16,5 cm.
Proveniens: Tidligere Bruun Rasmussen Kunstauktioner 907 lot 913. Her angivet som hjemtaget af William Stilling Berg telegrafbestyrer i Angmagssalik 1925–1947.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, naturlige revner.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
10 bud