2446/180
To flade pæreformet lommelærker af brunt glas samt en mindre af klart glas, knupret overflade. Hhv. 1/4 og 1/8 pot. Kastrup Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 12, 15,7 og 16 cm. (3)
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Den ene brune med udvendig afslag på halsen. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering