1834/1628
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen/opstandelsen omgivet af højtidsmotiver. Forsænket billedflade(“kovcheg”), tempera på træpanel. 19. årh. 40×33.
Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag