Russisk porcelainsfabrik
Russisk teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster på blå grund, fodtykker i form af en rocaille. Tilsyneladende ej mærket. 19. årh. (16).
Bestående af: 6 tekopper, 6 underkopper, 1 tekande , 1 sukkerskål, 1 mælkekande og 1 spølkum.
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017