1513/221
Peter Arboe standur i kasse af grønmalet træ, senere dekoreret med religiøst sceneri, skive af guldmalet metal, timekrans af tin. Plakette sign. Peter Arboe no. 341. Danmark, 18. årh.s anden halvdel. H. 218. B. 50. D. 28.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
32 bud