2346/731
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående skrivebord med stel af eg. Top og skuffesektioner af teak. Front med fire skuffer. Model 130/1. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 73. L. 165. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skjolder og ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag
10 bud