1904/​1508

Tre tyske lågkrus af fajance, dekorerede i polykromefarver med kronet ørn, hest i landskab, blomst, låg og fodrand af tin, én med indlagt mønt i låg. 18.-19. årh. H. 21,5–25. (3)

Lågkrus med ørn med gennemgående revne og mindre glasurafslag. Krakeleringer. Enkelte mindre glasurafskalninger.

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK