1904/1508
Tre tyske lågkrus af fajance, dekorerede i polykromefarver med kronet ørn, hest i landskab, blomst, låg og fodrand af tin, én med indlagt mønt i låg. 18.-19. årh. H. 21,5–25. (3)
Lågkrus med ørn med gennemgående revne og mindre glasurafslag. Krakeleringer. Enkelte mindre glasurafskalninger.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag