2426/796
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/3”. Pendel med konisk fatningshus af messing, overskærm af rød/hvidmalet metal, mellemskærm af étlags opalglas og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mellemskærm med gennemgående revne, limet. U4 underskærm, som ikke kan monteres korrekt. Afslag på underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
1106678 |