2119/52
Ubekendt maler, 19. årh.
Skibsportræt af topsejlsskonnert “Catharina”. Usign. Betegnet “Catharina af Dagelökke. Capt. H. C. Frandsen 1885”. Gouache og pen på papir. Lysmål 47×61.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag