Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af en herre. Sign. 1846. Bly og hvidt på papir monteret på pap. Bladstørrelse 19,5×13,5. Uindrammet.
Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom.
Papiret er gulnet. Revne (2,5 cm) langs øverste kant. Minimale revner samt papirtab i hjørner.
Skandinavisk Forenings samling af venskabsportrætter fra Rom, 17. juni 2024