Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“En drift mod havet”, 2007. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98×148.
Litteratur: www.poulankerbech.dk, geng. under 'værker-biografi' for 2007. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020