Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Wegner-Biblen/Den orange bog 1965”. Johannes Hansen katalog 1968–69. Salesco kataloger 1963 og 1967. (7)
Bestående af:
1. Johan Møller Nielsen: “Wegner en dansk møbelkunstner”. Om Wegners samarbejde med snedkermester Johannes Hansen gennem 25 år, snedkerlaugets udstillinger, Aarhus Rådhus og fabrikkerne. Illustrationer og beskrivelser af mange af modellerne. Gyldendal 1965. 136 sider, heraf 14 sider engelsk summary.
2. Snedkermester Johannes Hansen katalog 1968–69. 90 sider med illustrationer og beskrivelser af 56 af firmaets modeller. Model JH 501-JH 719 m.fl.
3. Carl Hansen & Søn/Salesco katalog 1963. 34 sider med illustrationer og beskrivelser af en del af firmaets stole. (Side 7–8, 11–12, 15–16, 31–32 mangler, løse sider)
4. RY Møbler/Salesco katalog 1963. 62 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets reoler, skænke og andet. (Komplet uden løse sider)
5. RY Møbler/Salesco katalog 1967. 60 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets reoler, skænke og andet. (Side 57–58 mangler, løse sider)
6. Andreas Tuck/Salesco katalog 1967. 70 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets sofaborde og spiseborde. (Side 15–33 mangler, løse sider)
7. Getama/Salesco katalog 1967. 66 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets lænestole, sofaer og senge. (Side 41–44 mangler)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Løse sider. Firmastempler, kuglepen. Manglende sider beskrevet i tekst. Salesco brun cartonboks 1969 medfølger.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
23 bud