2050/732
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
Stor bordlampe af stentøj dekoreret med grågrøn glasur. Sign. PL-S, Palshus, Denmark. H. ekskl. fatning 45. H. inkl. skræmholder 64,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ledning med enkelte defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag