2050/​732

Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)

Stor bordlampe af stentøj dekoreret med grågrøn glasur. Sign. PL-S, Palshus, Denmark. H. ekskl. fatning 45. H. inkl. skræmholder 64,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ledning med enkelte defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 8. december 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK