870/​356

Signeret helsilke Hereke tæppe, Tyrkiet. Usædvanligt flot eksemplar, medaljon med boteh omgivet af fuglemotiver. Unik forarbejdning og silkekvalitet. Hereke monogram samt signeret: Jiran. Ca. 2,56 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 129×99.

Konditionsrapport ved forespørgsel: carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

35.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK