838/73
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerdag ved stranden med badende drenge og fisker ved en båd. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 47,5×76.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag