2049/​692

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Krus og cacaolikørflaske af stentøj. Krus dekoreret med gråblå, brun og grøn glasur. Sign. monogram, 23. H. 11,5. Cacaolikørfalske dekoreret med mørk rødbrun glasur. Modelleret med motiv af kakaoplante og teksten “C.L.O.C. Cacao”. Prop af patineret metal. H. 17. (2)

Korkproppen med defekter. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag