1649/​1525

Engelsk lygteur i kasse af sortmalet træ, urskive af tin med araber- og romertal, cirater af forgyldt bronze, værk med dato og strike-silent, bagsiden rigt ciseleret med ornamentik. Urværk mærket Nathan Seddon, St. James', London. 18. årh. H. 46. B. 26. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse og urværk ikke samhørende. Nøgle og optræksnøgle medfølger ikke. Restaureret.

Varia, 8. december 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK